Odkryj tajemnice codzienności – nowy serial dokumentalny Netflixa o designie

[przeczytanie tego wpisu zajmie Ci… 9 minut]

Ktoś to przecież musiał zaprojektować. Przemyśleć, naszkicować, stworzyć model. Jakiś czas temu w mojej głowie pojawiła się taka oto myśl. Każda rzecz, która w tej chwili leży obok Ciebie, na którą patrzysz, po którą możesz właśnie teraz sięgnąć ręką, została przez kogoś zaprojektowana. Moment, w którym zdajesz sobie z tego sprawę, jest bardzo cenny. Dlaczego? Bo zaczynasz patrzeć na otaczające Cię przedmioty z większym szacunkiem. Obojętnie, czy Ci się podobają, czy też nie. Czy są wykonane solidnie, czy widać produkcyjnie niedoróbki. Wiesz, że ktoś poświęcił czas na to, by powstały. Ale w sumie… w jaki sposób ktoś je wymyślił? Od 10 lutego 2017 możesz się tego dowiedzieć.

Poznaj najbardziej nowatorskich projektantów z różnych branż i zobacz, jak sztuka designu wpływa na każdy aspekt naszego życia . Tak swój nowy serial dokumentalny reklamuje Netflix.  Może nie do końca „każdy aspekt”, jednak dzięki tej serii możemy poznać tajniki pracy nie tyle najlepszych i najpopularniejszych, ale niezwykle inspirujących i barwnych postaci świata designu. Nie jest to też amerykańska kalka programu Jak to jest zrobione? To coś o wiele lepszego.


art of design dobrzepowiedziane michal zalewski 2
ABSTRACT: SZTUKA DESIGNU. 8 ODCINKÓW.
8 INSPIRUJĄCYCH HISTORII.


Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 21 stycznia podczas Sundance Film Festival. Nazwa serii nie jest zbyt wyszukana: Abstract: THE ART OF DESIGN (tłumaczenie na język polski to SZTUKA DESIGNU). Według mnie nie do końca oddaje to, co za chwilę zobaczymy na ekranie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę tytułu, na pierwszej pozycji wyskakuje agencja reklamowa z Łodzi. Widać, mają dobre pozycjonowanie i serial Netflixa pewnie trochę im pomoże, jednak nie w tym rzecz. W ciągu 349 minut (8 odcinków średnio po 40 minut) spotykamy ilustratora, projektanta butów NIKE, scenografkę, architekta, projektanta samochodów (świetny odcinek!), typografkę, fotografa i projektantkę wnętrz. Czy warto zainwestować ten czas i poznać tok myślenia ludzi, którzy odpowiadają za to, jak wygląda nasz świat? Według mnie warto.

art of design dobrzepowiedziane michal zalewski 4fot. Netflix

W pierwszym odcinku spotykamy Christopha Niemanna, ilustratora z Niemiec, który po kilku latach życia w Nowym Jorku, wraca do Berlina, by tam nieco zwolnić i nie gonić za deadline’ami. Odkrywamy, jak główny bohater rozumie swój zawód. Nie poznajemy tajników jego warsztatu, lecz dowiadujemy się w jaki sposób myśli i jaka jest filozofia jego pracy i życia. To naprawdę bardzo pogłębiony wywiad z doskonałym rzemieślnikiem i osobliwym artystą. Kreatywnym analitykiem.

Drugi odcinek miesza w głowie. Po pierwszym myślisz, że wiesz czego możesz się spodziewać. A tutaj szok. Całkowicie odmienny montaż i styl opowiadania historii. Tinker Hatfield to legenda! Jest współtwórcą sukcesu NIKE, projektował dla Michaela Jordana, podjął się stworzenia prawdziwych butów z filmu Powrót do przyszłości, które potem weszły na rynek (naprawdę same się sznurują!) i jeździ odskulowym, turkusowym Volkswagenem Transporterem Type 2!

art of design dobrzepowiedziane michal zalewski 3fot. Netflix

Kolejne odcinki jeszcze bardziej otwierają Twój umysł. Pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie, co dzieje się w głowach projektantów. Co wpływa na ich decyzje, jak szukają inspiracji i dlaczego kreatywność nie jest darem z niebios, że trzeba nad nią i nad sobą pracować. Sednem nowej serii Netlfixa jest przedstawienie niezwykle złożonych osobowości, które pokazują nam, jak rozumieją świat, czego przedłużeniem jest nasza codzienność. Przecież wszyscy mieszkamy i pracujemy w budynkach, które ktoś zaprojektował, rano wkładamy buty i jeździmy samochodami. Warto też zwrócić uwagę na promocję marek osobistych. Ciekawe, czy po emisji ich wartość niebotycznie wzrośnie, a zlecenia będą spadać z nieba.

Oglądając ten serial czułem się, jakbym odkrywał czyjeś tajemnice. Tajemnice, które warunkują w jaki sposób korzystamy z przedmiotów codziennego użytku i przestrzeni, w których przebywamy. Oby w drugim sezonie Netflix pokazał nam kolejnych artystów, których praca wpływa na różne aspekty naszego życia. Oby spełniła się zapowiedź z opisu serialu – NA KAŻDY ASPEKT NASZEGO ŻYCIA! Dla mnie jedno jest pewne – to są naprawdę #dobrzepowiedziane historie.

PS.1. Jeśli nie znacie netflixowego Chef’s Table, od razu klikajcie i oglądajcie. Przed Wami zarwana noc i brzuch burczący przez co najmniej kilka godzin.

PS. 2. Zainteresowanym tematem „projektowania codzienności” polecam książkę Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?, której autorem jest Deyan Sudjic. Świetnie się czyta. Ja połknąłem ją w kilka dni podczas wakacji w namiocie.

#dobrzepowiedziane

fb cover dobrze powiedziane

 

Share this article