Pecha Kucha, czyli nasze Gadu-Gadu

[przeczytanie tego wpisu zajmie Ci… 5 minut]

Kto żył pod koniec lat 90. i na początku XXI pierwszego wieku i do tego miał już dostęp do internetu, doskonale pamięta komunikator Gadu-Gadu. Jeśli już udało się połączyć z siecią przez modem, a babcia albo siostra akurat nie rozmawiały przez telefon, pierwszą rzeczą jaką robiłem, było włącznie GG i sprawdzenie statusów. Gdyby taki komunikator został założony w USA, nazywałby się pewnie ChitChat, w Japonii natomiast Pecha Kucha. I właśnie o Pecha Kucha dzisiejszy wpis.

GADU-GADU PO JAPOŃSKU

Pecha Kucha to japońskie określenie dźwięków rozmowy. Takie nasze polskie gadu-gadu. To także nazwa formatu prezentacji, która jest znana na całym świecie. I nie są to przelewki. Format zakłada, że na przekazanie słuchaczom tego, co chcemy powiedzieć, mamy tylko 6 minut i 40 sekund. Dlaczego?  Każdy slajd może wyświetlać się jedynie 20 sekund, a slajdów mamy 20. Prosta arytmetyka: 20 slajdów x 20 sekund = 400 sekund.  400 sekund / 60 sekund = 6 minut i 40 sekund. Mamy to!

Uczestnicy konferencji i szkoleń wiedzą, że jeszcze nigdy harmonogram wydarzenia nie pokrył się idealnie z tym, co faktycznie działo się w czasie dnia. Prezentacje, które miały trwać 30 minut, trwają 40. Te, które zaplanowano na 60 minut, trwają 1,5 godziny. O! I jeszcze przerwa kawowa – 15 minut? Wolne żarty… Każda konferencja ma poślizgi, opóźnienia i przeciągnięcia. To właśnie dlatego powstał format Pecha Kucha.

ARCHITEKT = GADUŁA?

Pomysłodawcami formatu było dwoje architektów: Astrid Klein i Mark Dytham z Klein Dytham architecture. Prowadzeni doświadczeniem, wiedzieli, że architekci lubią dużo mówić. Wyposażeni w mikrofon, mogliby opowiadać o swoich projektach godzinami. Dlatego też w lutym 2003 roku w Tokio w swojej galerii / lounge barze / klubie / kreatywnej kuchni (podobno do dziś nie mogą się zdecydować, czym to miejsce właściwie jest), kiedy organizowali spotkanie na temat architektury, zdecydowali się na wprowadzenie nieco szalonej zasady, w myśl której po 20 sekundach wyświetlania danego slajdu, zmieniał się on automatycznie na kolejny!

Tyle rysu historycznego. Pozostaje więc jeszcze pytanie, o czym powinna być prezentacja Pecha Kucha? Przede wszystkim powinna pokazywać to, co kochasz, co lubisz, co szanujesz lub czym się interesujesz. W ciągu 6 minut i 40 sekund trudno jest opowiedzieć o temacie, którego się nie lubi, a prezentacja to przymus. Im bardziej zaskakująca jest Pecha Kucha, tym lepiej. Lepiej nie dla Ciebie, ale dla Twoich słuchaczy. A i pamiętaj, że Twój slajd zmieni się za… 3, 2, 1! NASTĘPNY!

#dobrzepowiedziane

PS. Skąd w ogóle pomysł na taki wpis? Zostałem zaproszony do stolicy Słowenii, Lublany, na wydarzenie o nazwie Conventa Crossover. Będę tam dumnie reprezentował Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Kongresowe ICE Kraków, którego KBF jest operatorem. To konferencja, w trakcie której uczestnicy z kilkunastu krajów będą dzielić się swoim doświadczeniem z zakresu travel marketingu i przemysłu spotkań. Networking, prezentacje w formacie TED, content bar (jeszcze nie wiem, co to) i właśnie Pecha Kucha. 29 sierpnia zbliża się nieubłaganie, więc czas powoli zacząć pracować nad moim Gadu-Gadu.

Więcej o wydarzeniu – kliknij w obrazek!fb cover dobrze powiedziane

 

Share this article