500+, czyli impreza dla kilkuset dzieciaków!

[przeczytanie tego wpisu zajmie Ci… 8 minut]

Zdobycie uwagi dziecka, na dłużej niż 10 minut, to dla wielu nie lada wyzwanie. Jeśli masz obycie z dziećmi, masz już córkę lub syna albo po prostu twoja siostra poprosiła cię o bycie nianią twojego siostrzeńca, to dobrze wiesz, czym go zainteresować, jak zachęcić do współpracy i jak spowodować, by cię wysłuchał. Teraz wyobraź sobie, że musisz to zrobić nie z jednym, lecz dziesięciorgiem dzieci! Brzmi jak wyzwanie? Owszem, ale… bardzo przyjemne. Z takim zadaniem miałem do czynienia całkiem niedawno. Tylko na trochę większą skalę. Prowadzenie imprez dla dzieci. 500 dzieci. 

źródło: 

I nie był to mój pierwszy raz. Już kilkukrotnie zdarzyło się mi prowadzić imprezy dla dzieciaków i szczerze stwierdzam, że jest to jeden z najfajniejszych typów zleceń, jakie dostaję! Imprezy dla dzieciaków to czysta przyjemność! Energia, moc i satysfakcja. Jednak zanim wypracowałem dobry system rozmowy z najmłodszymi podczas wydarzeń, spędziłem sporo czasu, pracując nad przygotowaniem idealnego schematu scenariusza.

A wiązało się to bezpośrednio z psychologią. Nie jestem profesjonalistą w tym zakresie, dlatego nie chcę w tym miejscu stawiać naukowych tez lub udawać, że znam się na psychologii dzieci. Tak nie jest. Zabawne, ale pierwszym problemem, o którym pomyślałem, kiedy kilka lat temu dowiedziałem się, że mam przemówić do kilkuset dzieciaków, było to, w jaki sposób nakłonię je do skoncentrowania się. Czytając więc już trochę później na temat sposobów prowadzenie rozmów z dziećmi, które mają problemy z koncentracją, wpadłem na pewien pomysł. Dokładnie takie same techniki można zastosować w trakcie prowadzenia imprez dla dzieci. Po raz kolejny potwierdza się też fakt, że by zrobić coś dobrze, najpierw trzeba poświecić trochę swojego czasu na naukę, research i przemyślenia. Do rzeczy! Opisuję przykłady z życia wzięte i moje doświadczenia.

6 RAD DLA PROWADZĄCYCH IMPREZĘ DLA DZIECI:

  1. PRZEDSTAW SIĘ
    Najważniejszy jest przełamanie bariery. Nie jestem obcym panem na scenie z mikrofonem. „Mam na imię Michał i naprawdę bardzo się cieszę, że mogę się z wami dzisiaj spotkać!”.

  2. USTAL ZASADY
    Brzmi poważnie, ale jest… dziecinnie proste. Przedstawiam zasady, które panują w danym miejscu lub podczas konkretnego wydarzenia: możecie krzyczeć i głośno mówić, nie możecie wstawać, możecie biegać, nie musicie / musicie podnieść rękę, gdy chcecie coś powiedzieć, możecie wchodzić na scenę, nie musicie się niczego obawiać, itp. Chociaż dzieci, gdy czegoś się im zabroni, zazwyczaj robią coś całkowicie innego, w trakcie imprez „czują powagę sytuacji” i są naprawdę grzeczne. Trzeba jednak ustalić gest, który stanowi znak. Na przykład? „Kiedy pokażę TAK (może to być gest otwarcia dłoni), proszę was, żebyście się uspokoili i byli cicho.” To naprawdę działa i jest bardzo skuteczne.

  3. ZADAWAJ PYTANIA
    Bez zadawania pytań nie ma imprezy dla dzieciaków. To podstawa. Fundament sukcesu! Dzieci chcą rozmawiać i brać aktywnie udział w wydarzeniu. Przykłady? Jak się dzisiaj macie? A kto z Was był już kiedyś w teatrze? Na czym? Nie słyszę? Aaaaa, na Kopciuszku. Jak było? Nudno? Nieeee, Kopciuszek jest świetny? Kto z was ma siostrę? Tak, tak Elsa też ma siostrę! („Kraina lodu”, gdyby ktoś nie wiedział!) Wiecie jaki jest numer telefonu na policję? A na straż pożarną? Gdzie jedziecie na wakacje? I tak dalej. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, a te podane powyżej pochodzą z wydarzeń, które poprowadziłem. Dzieciaki uwielbiają się przekrzykiwać, ale… patrz punkt wyżej! Najpierw trzeba ustalić zasady. Trzeba stworzyć warunki do kontrolowanego przekrzykiwania się.

  4. ZACHĘĆ DO RUCHU
    To dzieciaki także uwielbiają. Ruch. Impreza, którą prowadziłem całkiem niedawno, odbywała się dzień po Dniu Ojca. W związku z tym wpadłem na pomysł, by nauczyć moich młodych słuchaczy robić… meksykańską falę. I zrobiliśmy to! Około 1000 osób w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków robiło falę na cześć wszystkich ojców, tatów i tatusiów, którzy najpierw zostali przeze mnie poproszeni o podniesienie się z foteli i pomachanie nam. Zachęcenie dzieci do chwilowego ruchu jest doskonałym pomysłem na zróżnicowanie przebiegu zapowiedzi. To świetne urozmaicenie przemowy między przedstawianiem sponsorów i partnerów wydarzenia, a kolejnymi punktami scenariusza. Poza tym, przecież ruch to zdrowie!

  5. ZAPROŚ KOGOŚ Z WIDOWNI
    Jeśli formuła wydarzenia tylko na to pozwala, to kolejny sposób na urozmaicenie przemowy. Rozmowa z kimś z tłumu, zadanie pytania dzieciakom z pierwszego rzędu lub nawet zejście ze sceny i wejście pomiędzy uczestników z mikrofonem. Podczas wydarzeń dla dzieciaków sprawdza się to idealnie. Dobrym przykładem z innej imprezy, którą prowadziłem jest przybijanie piątek. Scenariusz tego nie zakładał, ale pojawiła się nam około 3 minutowa przerwa. A 3 minuty na scenie, to prawie wieczność, dlatego by w jakiś sposób zamaskować nieplanowaną wyrwę w scenariuszu, zeskoczyłem ze sceny i przybiłem piątkę ponad 500 dzieciakom. Poszło sprawnie, było mnóstwo zabawy i wszyscy mieli uśmiechy od ucha do ucha.

  6. NIE CZYTAJ Z KARTKI
    Chyba najgorsza rzecz jaką możesz zrobić. Czytanie z kartki. Scenariusz przemowy do najmłodszych musi zawierać ramowy plan wypowiedzi. Żadnych szczegółów, żadnego uczenia się na pamięć. Prowadzenie tego typu imprez to rollercoaster! To żywy organizm. Trzeba reagować na bieżąco i być prawdziwym mistrzem ceremonii. Nie ukrywam, że przyda się też doświadczenie i opanowanie, ponieważ wszystko musi pójść zgodnie z tym, co sobie zaplanowałem i czego oczekuje organizator, jednak doskonale wiem, że ponad 50% czasu na scenie to improwizacja i odpowiadanie potrzebom chwili.

  7. UŚMIECHAJ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ JAK MOŻESZ
    Nie ma smutnych imprez dla dzieci. Po prostu nie ma. Mogą być wydarzenia dotykające poważnych tematów, ale nie mogą one być smutne. To ode mnie zależy, czy dzieciaki będą dobrze wspominać wizytę w teatrze, to ja jestem odpowiedzialny za wprowadzenie ich w świat muzyki klasycznej. Ja kreuję ich emocje. To naprawdę wielka odpowiedzialność, dlatego zanim rozpocznę zapowiedź wydarzenia dla dzieci, uśmiecham się najszerzej jak mogę i dopiero wtedy wchodzę na scenę, krzycząc: DZIEŃ DOOBRYYY!!!

Na koniec kilka imprez dla najmłodszych, które prowadziłem:

  • Premiera filmu animowanego „Shrek Forever” (800 dzieci)
  • Cykl wydarzeń Dzień dobry ICE Kraków, którego organizatorem było Krakowskie Biuro Festiwalowe – piknik rodzinny w Centrum Kongresowym ICE Kraków połączony z pokazem filmu animowanego (każdorazowo przez około 5 lat raz na kwartał około 1000 osób)
  • Próbna ewakuacja obiektu eventowego wraz przedstawieniem zasad bezpieczeństwa i rozmową ze strażakami (1200 dzieci)
  • Kino letnie dla najmłodszych (200 osób)
  • Finał Akademii Młodego Krakowianina w Parku Jordana (500 dzieci)

I mam szczerą nadzieję, że będzie takich imprez więcej, bo współpraca z dzieciakami daję naprawdę ogromną satysfakcję prowadzącym wydarzenia!
#dobrzepowiedziane

Więcej artykułów